Politirapporten fra 2025-07-28

Her kan du se uddrag af den seneste politirapport, der omhandler Lyngby-Taarbæk Kommune i tidsrummet 2025/07/28-2025/08/05.

Bedrageri, Kgs. Lyngby

En 73-årig kvinde kontaktede politiet klokken 16.27 for at anmelde et bedrageri. En ukendt kvinde havde banket på hendes dør og ønsket at tale om den 73-åriges hund, som hun mente ikke opførte sig ordentligt. Den fremmede blev lukket ind, og efter en kort samtale forlod hun stedet igen. Kort efter ringede kvindens bank og oplyste, at de havde spærret hendes dankort på grund af mistænkelig aktivitet. Den 73-årige forklarede, at kortet normalt lå i et skab i soveværelset – sammen med koden – og at et vindue til soveværelset havde stået åbent. Hun mistænker nu, at en anden gerningsperson er kravlet ind gennem vinduet, mens hun blev afledt af samtalen om hunden.

Kontaktbedrageri, Kgs. Lyngby

En 81-årig kvinde fra Kgs. Lyngby har over den seneste uge været udsat for kontaktbedrageri. Kvinden blev telefonisk kontaktet af en person, der udgav sig for at være “Politikommissær Alexander Jørgensen” og oplyste, at hun var udvalgt til at bistå i en hemmelig efterforskning for PET. Kvinden underskrev i den forbindelse en såkaldt “tavshedserklæring” og blev efterfølgende kontaktet på sin adresse af en kvinde, som formåede at franarre hende flere tusinde kroner.