DTU åbner dørene for fremtidens ingeniører

Spread the love
En gruppe mennesker arbejder sammen i et moderne kontormiljø med industrielle elementer i baggrunden
OpenAI Om fremtidens ingeniører

Efteråret byder på unikke muligheder for HTX-elever, der drømmer om at dykke ned i ingeniørfagets fascinerende univers. I november 2025 åbner DTU sine laboratorier og værksteder, og inviterer eleverne til at udforske deres studieområdeprojekter med professionelt udstyr og guidet af kyndige forskere og studerende. Her kan eleverne ikke blot tilegne sig ny viden, men også opleve den inspirerende atmosfære på DTU Lyngby og Hirtshals Campus.

For de elever, der står overfor det store spring efter gymnasiet, tilbyder DTU en studiepraktik den 22. – 23. oktober 2025. I løbet af disse to dage får de en smagsprøve på livet som ingeniørstuderende. De vil deltage i et innovationsforløb, der ikke blot udfordrer deres kreative tænkning, men også viser dem, hvordan ingeniører arbejder med at finde løsninger på fremtidens udfordringer.

DTU Aqua har også bidraget med spændende materiale til undervisningen i form af tre nye artikler om ‘Havets kemi’. Disse artikler er perfekte til det naturvidenskabelige grundforløb og dækker emner som kulstofkredsløb, saltindhold og havets farver. Dette materiale kan bringe havets mysterier ind i klasselokalet og vække elevernes interesse for de skjulte processer i vores oceaner.

Derudover kan undervisere nu booke en ph.d.-studerende til at komme og berige undervisningen med deres passion og viden. Disse besøg giver eleverne et unikt indblik i aktuelle forskningsprojekter og karriereveje inden for emner som Power-to-X, bæredygtige fødevarer og meget mere. Det er en oplagt mulighed for at inspirere eleverne med levende forskning og personlige fortællinger fra forskningsverdenen.